Wersje językowe
Waluty
Jak korzystać z sauny?
Jak korzystać z sauny?

Seans w gorącej temperaturze brzmi jak interesująca forma relaksu? Dowiedz się, jak korzystać z sauny suchej i parowej, by czerpać z nich mnóstwo przyjemności, a przy tym nie zrobić sobie krzywdy i nie przeszkadzać innym zażywającym gorącej kąpieli osobom.

Po pierwsze – kiedy korzystać z sauny?

Nie powinniśmy udawać się na saunowanie ani na czczo, ani zaraz po posiłku. Seans ma być wprawdzie relaksem, ale przez panującą wewnątrz wysoką temperaturę nasz organizm jest obciążony. Zazwyczaj odradza się także saunowania tuż po intensywnym wysiłku fizycznym — zarówno podczas ćwiczeń, jak i w saunie wydzielają się duże ilości potu. Zadbajmy więc o to, by na seans przyjść wypoczętym. Z pewnością pomoże nam to właściwie się odprężyć. Konieczne jest także wykluczenie przeciwwskazań. Są nimi m.in. ciąża i choroby układu krążenia. W przeciwnym razie tylko sobie zaszkodzimy.

Co robi się przed saunowaniem?

Przed skorzystaniem z sauny parowej lub suchej (a także po zakończeniu seansu) należy wziąć kąpiel lub prysznic. Dbanie o higienę jest kluczowym etapem podczas takiej formy relaksu. Wpływa też na komfort współuczestników. Przed rozpoczęciem seansu wszystkie ubrania i biżuterię zostawia się w szatni. Długie włosy warto związać w kucyk lub upiąć je na czubku głowy.

Jak korzystać z sauny suchej i parowej? O czym pamiętać?

Do saunowania nie zakładamy stroju kąpielowego — materiał może powodować odparzenia na ciele. Wystarczy, że owiniemy się ręcznikiem, a podczas seansu zdejmiemy go – nikogo to nie dziwi, osoby korzystające z łaźni są do tego przyzwyczajone. W saunie suchej korzystać można z ręcznika bez obaw, a w parowej jest to niewskazane, bo materiał szybko nasiąka wodą. Jednak, jeśli chcemy, to nic nie stoi na przeszkodzie, by go ze sobą zabrać.

A jak korzystać z sauny, by umożliwić relaks innym? Podczas seansu należy zachować ciszę: nie prowadzi się głośnych rozmów, nie używa się też telefonów ani innych urządzeń elektronicznych. Niezależnie od tego, czy wybraliśmy kąpiel parową, czy suchą, jesteśmy zobowiązani do uszanowania obecności innych uczestników seansu.

Ile czasu spędzać w gorącej temperaturze?

Zastanawiasz się, jak długo korzystać z sauny parowej? Zazwyczaj jest to około 5-15 minut podobnie jak w suchej. Nie powinniśmy spędzać w środku więcej czasu, niż jest to dozwolone – zasady mogą nieco różnić się w zależności od placówki. Nie ma też konieczności siedzenia w wysokiej temperaturze „na siłę”, szczególnie jeśli zaczynamy odczuwać dyskomfort. Czasami dwa seanse można od siebie oddzielić przerwą, podczas której weźmiemy prysznic i nieco odpoczniemy. A ile razy w tygodniu można pozwolić sobie na taki relaks? Optymalne będą 1-2 seanse.

Co po saunowaniu?

Jak już wspomniano, seans w saunie suchej oraz parowej powinien być zakończony prysznicem. Warto też od razu uzupełnić płyny. Wielu uczestników decyduje się na zabiegi hartujące ciało — w tym celu można wybrać prysznic z naprzemiennym zimnym i ciepłym natryskiem, a także nacieranie skóry kostkami lodu.

Trzymanie się kilku uniwersalnych zasad potrafi znacznie zwiększyć przyjemność z saunowania. I Ty odkrywaj zalety tej formy relaksu!

Newsletter
Zapisz się do newslettera i odbierz 10% zniżki na pierwsze zamówienie!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl